Wegetariański zawrót głowy

Placki ziemniaczane ze szpinakiem
Placki ziemniaczane ze szpinakiem

Coraz więcej Polaków wybiera dietę wegetariańską. I coraz częściej decyzja ta nie jest podyktowana jedynie względami etycznymi czy światopoglądowymi, ale również zdrowotnymi. Menu bezmięsne wydaje się pracochłonnym wyzwaniem, ale mądre podejście do planowania codziennych posiłków i odrobina kulinarnej inwencji wystarczą, aby zmienić swoje nastawienie do żywienia. Z pomocą przychodzą również gotowe Dania Babci Zosi firmy SyS, po które bez obaw mogą sięgnąć także osoby na diecie wegetariańskiej.

Samo zdrowie

Dieta jarska w wersji, którą znamy dzisiaj, wywodzi się z XIX w. Dawniej oparta głównie o przesłanki filozoficzne, dziś jest raczej stylem życia. To nie tylko wybór tych, którzy nie chcą krzywdzić zwierząt, ale także planujących schudnąć czy po prostu odżywiać się świadomie i zdrowo. Badania pokazują, że osoby niejedzące mięsa rzadziej zapadają na choroby serca, nowotwory, nadciśnienie czy osteoporozę. Podstawą jest jednak urozmaicenie jadłospisu oraz ciekawość w odkrywaniu kulinarnych bogactw smaków.

Nie tylko sałata

Wbrew powszechnej opinii, dania wegetariańskie nie muszą być trudne w przygotowaniu
i pozbawione smaku. Jednak taka zmiana w stylu odżywiania się wymaga wiedzyi zaangażowania w przygotowanie odpowiednio zbilansowanych potraw. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku – także jarskie posiłki zapewnią komplet niezbędnych witamin i minerałów, a często są bardziej urozmaicone niż ich mięsne odpowiedniki.

Nieocenionym źródłem białka są rośliny strączkowe, takie jak groch, bób, cieciorka, fasola czy soczewica. Wartościowe białko, a także liczne składniki mineralne, witaminy z grupy B i błonnik – powinny przekonać do nich każdego, a w szczególności osoby na diecie wegetariańskiej. Chcąc dostarczyć odpowiednią ilość białka, wiele osób sięga głównie po soję. Należy stosować ją jednak zamiennie z innymi produktami, gdyż spożycie jej w zbyt dużych ilościach, może być szkodliwe dla zdrowia.

Przeczytaj także:

Dlaczego warto jeść zieloną soczewicę?

Soczewica posiada bardzo niski indeks glikemiczny dlatego jest to idealny produkt dlamosób dbających o linię i diabetyków. Zawiera błonnik pokarmowy, który redukuje poziom tłuszczów oraz glukozy.

Choć wiele się mówi o konieczności codziennego spożywania warzyw i owoców, nadal jemy ich zbyt mało. Wegetarianie powinni sięgać po min. 80 dkg warzyw i owoców dziennie. Komponując posiłek warto uzupełniać je lekkostrawnymi węglowodanami podchodzącymi z produktów zbożowych takich jak kasze czy ryże, co pozwoli zapewnić potrzebną do działania energię. Jajka, mleko i jego przetwory – tych produktów nie może zabraknąć w codziennej diecie, aby dostarczyć do organizmu potrzebny wapń. Warto uzupełnić go także sięgając po warzywa takie jak brokuły, kapusta czy wspomniany już wcześniej groch.

A gdy brak Ci czasu…

Zbilansowaną i urozmaiconą dietę łatwo utrzymać, kiedy lodówka jest pełna różnorodnych składników, a my dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu. Zapracowanie, wakacyjny wyjazd czy brak czasu
na zrobienie dużych zakupów, nie powinny stać się jednak usprawiedliwieniem i przyczyną rezygnacji ze zdrowych zwyczajów. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą gotowe Dania Babci Zosi firmy SyS. Jarosze, ceniący naturalne składniki, mogą bez wahania sięgać po produkty z tej serii, gdyż wszystkie są polecane osobom na diecie wegetariańskiej. Koperkowa, żurek, grochowa lub zupa z soczewicą – to tylko niektóre proponowane pomysły. Przygotowywane na bazie suszonych warzyw, zachowują ich smak i wartości odżywcze. W serii Dania Babci Zosi firmy SyS odnajdziemy także zdrowe kasze w różnorodnych, ciekawych połączeniach np. kasza jęczmienna z soczewicą czy kasza gryczana z warzywami, które stanowią prostą, smaczną i lekkostrawną potrawę. Łatwe do przygotowania, sprawdzą się jako pomysł na szybki i zdrowy obiad lub posiłek podczas urlopu – nawet z dala od własnej, wygodnej kuchni. Dla tych, którzy mają ochotę na sycące, a zarazem ciekawe danie główne, idealne będą tradycyjne polskie placki ziemniaczane z dodatkiem wracającego do łask szpinaku, będącego jednym z bardziej cenionych przez wegetarian warzyw.

Dossier produktów:

Zupa z soczewicy

Skład: soczewica czerwona (min. 35%), warzywa suszone 15% (marchew, pomidor, cebula, czosnek, natka pietruszki), zacierka (mąka pszenna, jaja), kasza manna, mleko w proszku odtłuszczone, sól, mieszanka przypraw typu curry (sól, kurkuma, kozieradka, kolendra, czosnek, kmin rzymski, gorczyca, cynamon – 4,1 %, imbir – 2,5%, goździki, papryka słodka, gałka muszkatołowa, chili, anyż).
Masa netto: 100 g
Sugerowana cena detaliczna: 4,99 zł

Grochowa

Skład: warzywa suszone 32% (ziemniak, marchew, cebula, czosnek), groch płatki (min. 30%), mąka grochowa (min. 25%), sól, majeranek, ziele angielskie, pieprz czarny
Masa netto: 105 g
Sugerowana cena detaliczna: 4,99 zł

Kasza jęczmienna z soczewicą

Skład: kasza jęczmienna, soczewica czerwona (15%), pomidor suszony, marchewka suszona, cebula prażona (cebula, olej roślinny).
Masa netto: 250 g
Sugerowana cena detaliczna: 5,69 zł

Placki ziemniaczane ze szpinakiem

Skład: ziemniaki suszone (min. 56%), skrobia ziemniaczana, cebula suszona, szpinak suszony (min. 4%), sól, czosnek suszony
Masa netto: 200 g (na około 12 placków)